Żyj bezpiecznie!
Co to jest bezpieczeństwo?
„Jak unikać zagrożeń, czyli o bezpieczeństwie w sieci i nie tylko…”

2 luty

Seminarium na temat bezpieczeństwa poprowadziła asp. Angelika Strzebinczyk oraz starszy sierżantKatarzyna Musiolik z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Każdy student musi wiedzieć, że jego bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym powinien znać zasady postępowania w różnych miejscach, czy w różnych sytuacjach życiowych, aby uniknąć zagrożeń jakie mogą w nich wystąpić.
Przedstawione zostały najważniejsze z „bezpiecznych postaw” jakie przestrzegać powinny dzieci, aby uniknąć najpoważniejszych niebezpieczeństw.

Studenci  dyskutowali na temat  bezpieczeństwa w domu, w szkole, na ulicy, w czasie zabawy, w czasie ferii, w internecie, o bezpiecznej komórce,  o oszustwach bankowych.

„Dlaczego pies warczy?” i „Zabawa w teatr”

26 stycznia

„ Dlaczego pies warczy?”- podczas zajęć dzieci dowiedziały się dlaczego nasze psy zachowują się w taki, a nie inny sposób. Co zrobić , aby nasz pies był szczęśliwy? Po co jest schronisko dla zwierząt i fundacje pomagające zwierzętom. Podczas zajęć pojawili się „ goście specjalni”.

„ Zabawa w teatr”- Co to jest teatr? Kim jest aktor? Czy trudno zostać aktorem? Na czym polega gra aktorska. Zajęcia miały charakter mini wykładu i warsztatów.

Zajęcia prowadzić będzie:

mgr Kinga Wystub– absolwentka wydziału wokalno- aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach  oraz UŚ – kulturoznawca, teatrolog, surdopedagog i oligofrenopedagog.  Wieloletni pedagog Szkoły Wokalno- Aktorskiej w Krakowie. Twórca spektakli musicalowych dla dzieci. Od wielu lat współpracuje  z organizacjami prozwierzęcymi ( Fundacja Człowiek dla Zwierząt, Pomoc Chartom) jako wolontariusz oraz uczestnik coursingów. W pracy terapeutycznej wykorzystuje elementy behawioralne oraz dogoterapię.

 

 

Laboratorium biologiczne: „Bliskie spotkania z przyrodą”
12 i 26 stycznia
Zajęcia odbędą się w pracowni mikroskopowej. Studenci poznają budowę komórki roślinnej. Będą obserwować wybrane organella komórkowe, wykonywać samodzielnie preparaty biologiczne.

Informacja o wykładowcy:

dr Joanna Malara

Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Wydziału chemii UJ w Krakowie. Nauczyciel biologii i chemii, której pasją są piesze wędrówki po górach.

 

 

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2017/2018

9 czerwca 2018

W auli Politechniki Śląskiej – CKI w Rybniku odbyło się uroczyste zakończenie kolejnego roku akademickiego. W pierwszej części spotkania odbył się koncert Jacentego Ignatowicza muzyka- górala, folklorysty, połączony z prelekcją pn. Muzyka góralska na tle muzyki europejskiej- w Roku Dziedzictwa Kulturowego„. Koncert wywołał wiele pozytywnych emocji, na które w swoich słowach zwracali uwagę zaproszeni goście: wiceprezydent Piotr Masłowski, zastępca przewodniczącego Rady Miasta  Małgorzata Piaskowy, zastępca dyrektora Politechniki Śląskiej – CKI w Rybniku Stefan Makosz gratulując artyście znakomitego występu, a organizatorom trafnego wyboru wykonawcy i tematu. Podsumowanie roku akademickiego 2017/2018 przedstawiła  prezes Stowarzyszenia RUD Janina Wystub, a pod koniec spotkania rozdano dyplomy i indeksy studentom RUD. Zakończeniem spotkania było zaproszenie wszystkich do pamiątkowego  zdjęcia.

 

 

Warsztaty na Lotnisku w Rybniku-Gotartowicach

19 maja 2018

Zajęcia warsztatowe prowadzili: Piotr Plewnia, Jan Pietrzykowski, Grzegorz Wala i Bogdan Bojdoł. Studenci realizowali  następujące  bloki tematyczne:

  1. Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w miniaturze oraz hangaru.
  2. Zajęcia z budowy modeli balonu oraz szybowca Smyk.
  3. Prezentacja pt  ” Dlaczego szybowiec lata i jak jest zbudowany”.
  4. Loty modeli balonów i modeli szybowców Smyk.

Jednym słowem „ latać każdy może..”

 

Laboratorium chemii

12 maja 2018

„Ciekawostki chemiczne” to warsztaty laboratoryjne podczas których został zaprezentowany szereg ciekawych doświadczeń chemicznych. Forma zajęć sprawiła, iż każdy uczestnik mógł poczuć atmosferę laboratorium chemicznego. Wykonywanym eksperymentom  towarzyszyły ciekawe efekty wizualne. Praktyczne zajęcia laboratoryjne mają rozbudzić zainteresowania, ciekawość, kreatywność oraz chęć pogłębiania wiedzy przez Młodych Studentów Uniwersytetu Dziecięcego.

Zajęcia prowadził mgr inż. Tomasz Gmerek, który od 2004 r. pracuje w Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych w Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku, obecnie na stanowisku starszego specjalisty naukowo-technicznego.  Pełni funkcję Pełnomocnika ds. BHP i Pełnomocnika
ds. substancji, preparatów i odpadów niebezpiecznych w Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.

 

Anatomia na wesoło

21 kwietnia

Warsztaty z anatomii człowieka to niesamowicie interesujący początek biologicznej przygody naukowej związanej ze studiowaniem budowy ciała człowieka. Czymże innym, jak nie inspirującą okolicznością biologiczną jest możliwość policzenia własnych żeber, zobaczenia, co ukrywa wnętrze nerki, żołądka oraz bliskiego przyjrzenia się zastawkom serca? Dotknięcie, bezpieczne pokrojenie świeżej tkanki mięsnej nie pozostawi nikogo (ani młodszego, ani starszego) obojętnym na to, co z taką pasją czynili już starożytni medycy.

 

Laboratorium prowadziła dr hab.Edyta Sierka pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach specjalizująca się w badaniach wybranych grup roślin i grzybów oraz analizach geobotanicznych. Pani dr hab. Edyta Sierka jest między innymi autorką 150 publikacji naukowych i opracowań środowiskowych.

7 kwietnia

Siano, to fantastyczny, ekologiczny surowiec. Dzieci radzą sobie z nim wspaniale, bo jest prostszy w tworzeniu niż wiklina czy słoma. Dzieci mogą dać upust swojej wyobraźni i stworzyć figurki własnego pomysłu! Warsztaty z siana cieszą się ogromnym powodzeniem.

 

Warsztaty prowadzili Danuta i Marian Gałuszka, którzy z warsztatami jeżdża  po całej Polsce  i  z siana tworzyć uczą nie tylko dzieci, ale i dorosłych. – To dla każdego ogromna frajda, bez względu na wiek – zapewniają.[/vc_wp_text]

„Od Herona do Leonardo da Vinci – Najciekawsze wynalazki”

7 kwietnia 2018

Na tych warsztatach zaprezentowane zostały najciekawsze wynalazki Herona i Leonardo da Vinci :
Wynalazki Herona
Już w I wieku naszej ery czyli ponad 2000 lat temu  ludzi fascynowała przyroda i z ciekawością zgłębiali jej tajemnice. Dokonane wówczas wynalazki  mają ogromy wpływ na rozwój naszej współczesnej nauki.
-Czy już w I wieku n.e. istniały automatycznie otwierane drzwi?
– Czy wtedy ludzie posiadali automaty zamieniające wodę w wino?
Wynalazki Leonarda da Vinci.
Poza arcydziełami sztuki, renesansowy geniusz zostawił coś jeszcze: liczne projekty urządzeń, które pod różnymi względami wyprzedzały technologicznie swoją epokę.
Na tych warsztatach postaramy się zaprezentować i przybliżyć niektóre z tych projektów.

 

Warsztaty prowadził mgr inż. Andrzej Ciopiński– absolwent Politechniki Śląskiej, fizyk i matematyk, współpracujący z uniwersytetami dziecięcymi w naszym województwie

 

Nowoczesne materiały, które potrafią myśleć

17 marca 2018

W ramach wykładu  przedstawione były podstawy budowy zbrojonych kompozytów polimerowych, jak są wytwarzane oraz dlaczego coraz częściej są stosowane zamiast materiałów konwencjonalnych. Zostały wyjaśnione zalety i wady stosowania tych materiałów, a każdy z uczestników wykładu  miał okazję przekonać się jak taki kompozyt wygląda, obejrzeć jak pęka i co ciekawego można zobaczyć w jego przełomie, dlaczego jest wytrzymalszy od najbardziej wytrzymałych stopów metali. Zostały omówione zastosowania tych materiałów w najbardziej odpowiedzialnych konstrukcjach, m.in. w samolotach i helikopterach, jachtach i dużych statkach, nowoczesnych samochodach użytkowych i bolidach wyścigowych. W ostatniej części wykładu  przedstawione zostały kompozyty inteligentne posiadające zatopione elektroniczne układy pomiarowe oraz wykonawcze,  potencjalne ich zastosowania w lotnictwie i jak kompozyty inteligentne mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa lotów.

 

Wykład wygłosił dr hab. inż. Andriy Katunin, prof. nzw. Polit. Śl., który od ponad sześciu lat aktywnie zajmuje się popularyzacją nauki, uczestnicząc w wydarzeniach popularno-naukowych takich jak Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, Media Tent i in. Od 2008 roku pracuje na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, gdzie w 2012 roku ukończył doktorat w zakresie Mechaniki Kompozytów, a w 2015 roku habilitację w zakresie Badań Nieniszczących Materiałów. Do jego zainteresowań naukowych należą zagadnienia związane z mechaniką materiałów kompozytowych, oceną mechanizmów ich degradacji oraz badań nieniszczących, a także zagadnienia geometrii fraktalnej. Autor lub współautor ponad 200 publikacji naukowych, w tym trzech książek. Laureat licznych nagród naukowych, w tym dwukrotny laureat konkursu na artykuł popularnonaukowy „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”, dwukrotny stypendysta programu Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, dwukrotny laureat nagrody Fiata za pracę magisterską i doktorską oraz kilkukrotny laureat nagród Rektora Politechniki Śląskiej za działalność naukową i dydaktyczną. Laureat Nagród Naukowych POLITYKI 2017 oraz laureat konkursu  „Popularyzator Nauki 2017”  organizowanego przez Ministerstwo Nauki   i Szkolnictwa Wyższego.

Wykład z udziałem kilkunastu gatunków zwierząt żywych

3 marca 2018

Wystąpiy między innymi: żółw jaszczurowaty, żółw czerwonolicy, pyton siatkowany, pyton tygrysi, boa, agama brodata, agama błotna, jaszczurka tarczowa, itp. Omówione zostały warunki bytowania w  środowisku naturalnym, a także w warunkach stworzonych przez człowieka; zagrożenia dla gadów płynące z tytułu ludzkiej działalności, ale też indywidualne cechy każdego z gatunków. Studenci poznali się też bliżej z każdym osobnikiem.

 

Seminarium prowadził  Andrzej Pająk, który tak się przedstawia:

” Od najmłodszych lat moje życie wypełnione jest zwierzakami. Otaczam się nimi, traktuję jak przyjaciół, rozmawiam i próbuję je zrozumieć. Myślę że to mi się udało. Ale……  jak?

„CHCESZ ZROZUMIEĆ I POKOCHAĆ ZWIERZĘTA?    ZAPRZYJAŻNIJ SIĘ Z PAJĄKIEM… Z ANDRZEJEM PAJĄKIEM!”

Konferencja pn. NISKA EMISJA – WĘGIEL TAK, SMOG NIE

26 lutego 2018 

W dniu 26 lutego br. na zaproszenie Dyrektora CKI dr Zygmunta Łukaszczyka grupa studentów Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego wzięła udział w konferencji pn. NISKA EMISJA – WĘGIEL TAK, SMOG NIE. Swoimi wiadomościami na temat smogu podzielili się Inga Bocz, Zofia Zimny, Remigiusz Stępski, Jan Kowal, Kasper Dudek, Warzecha Błażej i Bartosz Gibadło.

„Badacze przyrody ” warsztaty przyrodnicze z biologii, geografii i fizyki

17 lutego 2018

W trakcie zajęć warsztatowych studenci  odkrywali tajemnice wulkanów, badali  co pływa, a co tonie, a także zgłębiali tajemnice zwierząt, tych małych  i tych dużych.

 

Zajęcia prowadzili:

mgr Agnieszka Jaworska- geograf

mgr Grzegorz Dudziak- biolog

mgr Mirosława Herman- fizyk, którzy na co dzień pracują z ZS3 w Rybniku.

„Czym jest mydło i skąd się bierze?”

20 stycznia 2018

W czasie zajęć studenci dowiedzieli się jak powstaje mydło.Poznali też proces produkcji mydła. W części warsztatowej uczestnicy stworzyli naturalne pachnące mydełka glicerynowe o różnych wzorach i kolorach. Prace powstały z ekologicznej bazy glicerynowej w foremkach o fantazyjnych kształtach i wzorach (kwiaty, serca, misie, babeczki). Gotowe mydełka wyjęte  z foremek i zapakowane ozdobnie w celofanowe woreczki ze wstążką stanowić mogły piękny prezent np. na Dzień Babci i Dziadka.

 

Zajęcia prowadzili: Anna i Kacper Borowieccy prowadzący pracownię artystyczną Caramel.

 

„O zorzy polarnej, szalonych mostach i niezwykłych zdolnościach nietoperzy”

13 stycznia 2018

Wykład wygłosił dr hab. inż. Andriy Katunin, prof. nzw. Polit. Śl., który na co dzień wykłada na Wydziale Mechaniczno- Technologicznym Politechniki Śląskiej.

Wykład przedstawiał niezwykłe zjawiska przyrody i techniki związane z drganiami mechanicznymi i akustycznymi. Omawiano w szczególności istotę drgań oraz ich występowanie w otaczającym nas świecie, pokazano, jak mogą być bardzo potężne i niebezpieczne oraz jak zwierzęta potrafią je wyczuwać. Przedstawiane było zjawisko rezonansu mechanicznego oraz postacie drgań własnych, a także drgania akustyczne w odniesieniu do muzyki i akustyki w pomieszczeniach. Pokazane były także niezwykłe zdolności nietoperzy oraz jak te zdolności wykorzystują ludzie. Na koniec przedstawione były zagadnienia związane z powstawaniem zorzy polanej oraz jej związek z drganiami elektromagnetycznymi.

Warsztaty Muzyka i ruch

2 grudnia 2017

W krainie dźwięków”

W trakcie zajęć studenci dowiedzieli się skąd się wzięła muzyka,  czy dźwięk można zobaczyć, spróbowali swoich sił  z komponowaniem i grą na różnych instrumentach.  Poznali  cechy muzyki i przekonali się , że „śpiewać każdy może”.

„W krainie tańca”

Studenci próbowali swoich sił jako tancerze i dowiedzieli się dlaczego taniec to forma sztuki, skąd się wziął i jakie są jego rodzaje. Poznali podstawowe kroki niektórych tańców .Przede wszystkim  dobrze się bawili.

Zajęcia prowadziły:

mgr Katarzyna Borstyn– absolwentka Szkoły Baletowej w Krakowie, tancerz i choreograf. Specjalistka tańców dworskich i ludowych.  Założycielka zespołu „ Sotto le Stelle”

mgr Kinga Wystub– absolwentka wydziału wokalno- aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach  oraz UŚ – kulturoznawca, teatrolog. Wieloletni pedagog Szkoły Wokalno- Aktorskiej w Krakowie. Twórca spektakli musicalowych dla dzieci.

Warsztaty informatyczne, matematyczne i laboratorium

18 listopada 2017

1. Warsztaty informatyczne

Na warsztatach studenci zapoznali się z historią komputera, dowiedzieli się kto był pierwszym programistą i jakie urządzenia były wykorzystywane do przetwarzania danych. Zobaczyli z jakich elementów zbudowany jest współczesny komputer i podejmowali wyzwanie zbudowania własnej, działającej maszyny.

Warsztaty prowadził  mgr Krzysztof Lazaj -pracownik Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej, nauczyciel informatyki

2. Warsztaty matematyczne: Zamiana trudnych zadań na łatwe z wykorzystaniem „Matematyki Singapurskiej”

Na tych warsztatach studenci zapoznali się z prostymi metodami „Matematyki Singapurskiej” bardzo ułatwiającymi rozwiązywanie pozornie trudnych zadań. Rozwiązywali kilka  charakterystycznych zadań i zagadek matematycznych.

Warsztaty prowadził mgr inż. Andrzej Ciopiński- absolwent Politechniki Śląskiej, fizyk i matematyk, współpracujący z uniwersytetami dziecięcymi w naszym województwie.

3. Laboratorium „ Kolorowy zawrót głowy -w świecie roślinnych atramentów.

Studenci, bawiąc się nauką, poznali kilka ważnych reguł obowiązujących w kolorowanym świecie roślin ważnych dla całego świata. Poznali także wpływ Słońca na kolorowy świat roślin. Przeprowadzili prawdziwe doświadczenia biologiczne posługując się sprzętem laboratoryjnym.

Laboratorium prowadziła dr hab.Edyta Sierka pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach specjalizująca się w badaniach wybranych grup roślin i grzybów oraz analizach geobotanicznych. Pani dr hab. Edyta Sierka jest między innymi autorką 150 publikacji naukowych i opracowań środowiskowych.

Zadanie współfinansowane był przez  Miasto Rybnik w ramach projektu ” Wykład-Wyjazd-Laboratorium- wybrane zajęcia Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego”.

Wyjazd edukacyjny do Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego

4 listopada 2017

Wyjazd edukacyjny do Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu, obiektu Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie rejestruje się wstrząsy na kuli ziemskiej od ponad 80 lat. To unikatowe muzeum techniki powołał do życia ponad 80 lat temu – jako obserwatorium do rejestrowania drgań skorupy ziemskiej – niemiecki profesor Carl Mainka. Obecnie można tutaj zobaczyć m.in. przyrządy konstruktora pochodzące z początku XX w. W Obserwatorium Geofizycznym pracuje dziś nowoczesny sprzęt, rejestrujący zdarzenia na całym świecie.

Zadanie współfinansowane było przez  Miasto Rybnik w ramach projektu ” Wykład-Wyjazd-Laboratorium- wybrane zajęcia Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego”. 

Wykład ” Dlaczego trzęsie się Ziemia” i zajęcia dla rodziców

28 października 2017

Wykład ” Dlaczego trzęsie się Ziemia”- wykład wygłosił mgr inż. Wojciech Wojtak- Kierownik Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Raciborzu, uczestnik XIII Wyprawy Antarktycznej do stacji im. Henryka Arctowskiego. Wykład uświadomił młodym studentom zjawisko trzęsienia ziemi, a także ruchów ziemi w naszym regionie. W czasie wykładu studenci poznali także cel i znaczenie wypraw antarktycznych oraz zadań jakie maja do wykonania uczestnicy tychże wypraw.

Zadanie współfinansowane jest przez  Miasto Rybnik w ramach projektu ” Wykład-Wyjazd-Laboratorium- wybrane zajęcia Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego”.

 

Zajęcia dla rodziców

Spotkanie z psychologiem dla rodziców pn. „Jak skutecznie porozumiewać się z dziećmi”.

Zajęcia dla rodziców prowadziła Mielimąka Stanisława – dr nauk humanistycznych, psycholog, starszy wykładowca w Szkole Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania naukowe skupia na problematyce rozwoju człowieka, doradztwa zawodowego, porozumiewania się w małżeństwie i rodzinie. Jest doradcą rodzinnym.

Inauguracja

14 października 2017

W programie inauguracji między innymi:

  • wystąpienie prezesa Stowarzyszenia Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego mgr Janiny Wystub,
  • wystąpienie Dyrektora CKI Pol.Śl. dr Zygmunta Łukaszczyka,
  • immatrykulacja nowych studentów,
  • wykład inauguracyjny „Podróż na dach świata – Tybet”, który wygłosił dr hab.inż. prof. nzw. Polit. Śl.Kłosek  Kazimierz, Prodziekan ds. Nauki i Organizacji (dwukrotnie) w Pol.Sl Kierownik Katedry Dróg i Mostów w Pol.Sl. przez kilka kadencji, Kierownik Zakładu Dróg i Kolei w Pol.Sl. (do 2015r).

[/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz