21 listopada br. zapraszamy na wykład zdalny ” Czy można pokonać smog?” , w czasie którego przedstawione zostaną następujące zagadnienia:
- Stan jakości powietrza w Polsce.
- Przyczyny i skutki zanieczyszczeń powietrza w kraju.
- Walka ze smogiem.
Wykład poprowadzi Dr hab. inż. Elwira Zajusz-Zubek, prof. PŚ, która jest kierownikiem Katedry Ochrony Powietrza na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Autorka lub współautorka publikacji naukowych wydanych w kraju i za granicą.
W ostatnich latach kierowała projektem badawczym pt. „Ocena form występowania wybranych pierwiastków śladowych w pyle całkowitym (TSP), pyle zawieszonym (PM10) i we frakcji respirabilnej (PM2,5) oraz opadzie pyłu pobranych w otoczeniu pracujących obiektów energetycznych i koksowni”, finansowanym przez NCN oraz projektem dydaktycznym „Zakup mobilnego laboratorium pomiarów imisji zanieczyszczeń powietrza”, dofinansowanym przez WFOŚiGW w Katowicach.
Uczestniczyła również w dwóch projektach międzynarodowych finansowanych odpowiednio przez NCBiR i ze środków UE – Fundusz Polsko – Norweska Współpraca Badawcza – Norweski Mechanizm Finansowy, w ramach Funduszu Małych Grantów. Brała udział w zespołach badawczych w ramach projektów badawczych finansowanych przez KBN i MNiSzW.
Elwira Zajusz-Zubek w swoich dotychczasowych badaniach najwięcej uwagi poświęciła węglom i procesom ich przetwórstwa, w tym emisji metali ciężkich towarzyszącej pirolizie oraz spalaniu węgla. Ponadto wraz ze współpracownikami opublikowała wyniki badań analizy specjacyjnej połączeń pierwiastków śladowych w popiołach lotnych pochodzących ze spalania węgla i glebach w otoczeniu koksowni.
Jej zainteresowania naukowo-badawcze dotyczą bardzo aktualnej tematyki związanej z zanieczyszczeniem powietrza pyłem, co skutkuje sytuacjami smogowymi szczególnie na Górnym Śląsku, ale także w wielu innych aglomeracjach.
Nowatorskim elementem tych badań jest ocena narażenia zdrowotnego dla ludności w wyniku ekspozycji na zanieczyszczone przez cząstki pyłów powietrze uwzględniające również wpływ niskiej emisji. Poza pomiarami stężeń masowych poszczególnych frakcji pyłu, badaniem stężeń pierwiastków kancerogennych i toksycznych, pierwiastki są również badane pod kątem ich biodostępności. Wyniki tych badań mają istotny wkład w dziedzinie inżynierii środowiska w zakresie jakości powietrza atmosferycznego i oceny ryzyka zdrowotnego.
W swojej pracy badawczej wykorzystuje metody spektroskopowe, w tym głównie metodę absorpcyjnej spektrometrii atomowej.
Link do wykładu na ZOOM oraz godzina podane zostały drogą mailową.
Zapraszamy!